HEVESI KISTÉRSÉG

Szerzők

  • Majorné Vén Marianna

Kulcsszavak:

-

Absztrakt

Összességében a hevesi kistérséget heterogenitás jellemzi, hisz találunk turisztikai szempontból nevezetes települést, elöregedő, vagy túlnyomórészt cigány nemzetiségű kistelepülést, de néhol a fellendülés jeleit is észlelhetjük. A belső területi különbségek, együttműködések hiánya és az ingázásra alapozott megélhetés nagy aránya a térség gyenge megtartóerejére és kohéziójára hívja fel a figyelmet.
A fejlesztési törekvések irányát jól mutatják a mikrotérségi szinten is megfigyelhető pályázási célok. Heves mikrotérségében kiemelkedően fontos a kistérségi központ vonzerejének, munkahelyteremtő képességének növelése, a gazdaság élénkítése. A Tisza menti mikrotérségben a gazdasági fejlődés alapját elsősorban a turisztikai adottságok jelentik, melyhez Kisköre térségszervező erejének növelése elengedhetetlenül fontos. Ugyanakkor a mezőgazdasági beruházások, ültetvénytelepítések magas száma jelzi a kistérség hagyományos agrárkarakterének fontosságát. Komoly társadalompolitikai hatása van annak a foglalkoztatási programnak, amelyet Tarnabodon és Erken valósítanak meg. A befogadó falu elnevezésű program a település kiüresedését hivatott megállítani komplex program segítéségével (közmunka, települési ház biztosítása, mentális segítségnyújtás).
A kistérség fekvése, kedvező táji környezete, a szociális, etnikai feszültségek sikeresebb kezelése, a helyi társadalom integrációjának segítése révén, a területfejlesztési eszközeit is segítségül kapva, Heves gazdasági funkcióit megerősítve, partnerségeket erősítve hosszú távon lehet esélye a megkapaszkodásra, a relatív felzárkózásra.

Hivatkozások

-

##submission.downloads##

Megjelent

2010-12-15

Hogyan kell idézni

Majorné Vén, M. (2010). HEVESI KISTÉRSÉG. Észak-magyarországi Stratégiai Füzetek, 7(02), 75–77. Elérés forrás https://ojs.uni-miskolc.hu/index.php/stratfuz/article/view/2804