MEZŐCSÁTI KISTÉRSÉG

Szerzők

  • Olberg Károly Károly

Kulcsszavak:

-

Absztrakt

A kistérséget kilenc település, Mezőcsát város és nyolc község alkotja. A kistérség lakosainak száma 15.215 fő, ezzel az értékkel az ország egyik legkisebb népességű kistérsége. A népesség a természetes fogyás és a belföldi vándorlás miatt folyamatosan csökken. A kistérségben jelentős roma közösség él, amely becslések szerint meghaladja a kistérség népességének 25%-át, egyes településeken eléri a 40-50%-ot. A térség roma népessége a nagyobb településeken koncentrálódik. Lakóhelyi szegregátumok csak Mezőcsáton alakultak ki, ahol a romák becsült lélekszáma 1700-1800 fő.
A kistérség hagyományos agrártérség és a kistérség központja, Mezőcsát jellegzetes mezővárosi múlttal rendelkező agrár kereskedelmi központ, ahol a környező ipari centrumok (Tiszaújváros, Miskolc) miatt az ipar térnyerése nem volt jelentős. A Mezőcsáti kistérség közlekedés-földrajzi helyzete az északi határán húzódó M3-as autópálya révén kedvező, de a kistérség bekapcsolására a nemzetközi logisztikai folyamatokba egyelőre nincs kezdeményezés.

Turisztikai szempontból a kistérség jól pozícionált (Tisza, Tisza-tó, EuroVelo hálózat, stb.), de a kistérség turisztikai adottságai jelenleg nem érik el azt a kritikus tömeget, amely a turisták hosszabb tartózkodási idejét meg tudná alapozni.

A helyi gazdaság jövedelemtermelő képessége és a foglalkoztatásban betöltött szerepe gyenge. A vállalkozások sűrűsége alacsony, jelentősebb foglalkoztatási potenciállal rendelkező vállalkozás alig van. A vállalkozások tőkeellátottsága rendkívül gyenge. A külföldi működő tőke jelenléte a kistérségben elenyésző. Ipari park, jelentősebb logisztikai bázis, illetve egyéb a gazdaságfejlesztést segítő létesítmény (pl. inkubátorház, vállalkozói ház) a Mezőcsáti kistérségben nem található.

Hivatkozások

-

##submission.downloads##

Megjelent

2010-12-15

Hogyan kell idézni

Olberg, K. (2010). MEZŐCSÁTI KISTÉRSÉG . Észak-magyarországi Stratégiai Füzetek, 7(02), 77–79. Elérés forrás https://ojs.uni-miskolc.hu/index.php/stratfuz/article/view/2805