Hat ábra – hat megállapítás – az Észak-magyarországi régió leghátrányosabb helyzetű (LHH) kistérségeinek munkaerő-piaci helyzete

Szerzők

  • Lipták Katalin Miskolci Egyetem

Kulcsszavak:

regionális foglalkoztatás, munkanélküliség

Absztrakt

A cikkben megfogalmazott és adatokkal igazolt hat megállapítás:
1. Magyarország megyéi között Borsod-Abaúj-Zemplén megye kistérségeinek munkanélküliségi adatai mindvégig kiemelkednek, míg Nógrád megye a közepes, Heves megye pedig a kedvezőbb helyzetű megyék közé tartozik.
2. A kistérségek foglalkoztatottsági és a munkanélküliségi mutatói által együttesen jelzett munkaerő-piaci pozíciók szerint az LHH térségek nem rajzolnak ki homogén, egyértelműen a legrosszabb munkaerő-piaci pozícióval jellemezhető csoportot.
3. Az Észak-alföldi és az Észak-magyarországi régió LHH kistérségei azonban egyértelműen a legkedvezőtlenebb helyzetű halmazban maradnak.
4. Miközben országos szinten 1994-től elindult a munkanélküliség csökkenése, az Északmagyarországi LHH kistérségek ebből a folyamatból kimaradtak. A regionális LHH-s trendektől eltérő pályán mozog azonban a Hevesi kistérség.
5. Az Észak-magyarországi régión belül a foglalkoztatottság mutatói közel hasonlóan, jellemzően lefelé futóan alakultak, kivételt képeznek azonban az Ózdi, Sárospataki, Bátonyterenyei és Hevesi kistérségek.
6. Az alacsony foglalkoztatottság és magas munkanélküliség mögött a kistérségek alacsony HDI értékekkel jelzett kedvezőtlen humánerőforrás helyzete áll.

Információk a szerzőről

Lipták Katalin, Miskolci Egyetem

doktorandusz, Miskolci Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, Világ- és Regionális Gazdaságtan Intézet

Hivatkozások

évi XXI. törvény a területfejlesztésről és a területrendezésről

G. Fekete Éva (2006): Hátrányos helyzetből előnyök? Elmaradott kistérségek felzárkózásának lehetőségei az Észak-magyarországi régióban Észak-magyarországi Stratégiai Füzetek, 3. évf. 1. szám, pp. 54-69.

Kocziszky György (2006): Adalékok a térségi gazdaságfejlesztés módszertanához, Miskolc, pp. 1-73.

Lipták Katalin (2009): Kistérségi szintű HDI becslés az Észak-magyarországi régióban, Doktoranduszok Fóruma, Miskolc, Gazdaságtudományi Kar Szekciókiadványa, pp. 49-56.

##submission.downloads##

Megjelent

2010-12-15

Hogyan kell idézni

Lipták, K. (2010). Hat ábra – hat megállapítás – az Észak-magyarországi régió leghátrányosabb helyzetű (LHH) kistérségeinek munkaerő-piaci helyzete. Észak-magyarországi Stratégiai Füzetek, 7(02), 58–64. Elérés forrás https://ojs.uni-miskolc.hu/index.php/stratfuz/article/view/2798